Všechna řešení nosíme v sobě.

PhDr. Sylvie Navarová - Centrum psychologických služeb

Odborné psychologické poradenství, supervize, koučink a kariérové poradenství
Tel.: 605 214 849
E-mail: sylvie.navarova@smrov.cz

 

Pro dotazy mne kontaktujte

tel.: 605 214 849

e-mail. sylvie.navarova@smrov.cz

O hypnóze obecně

Jak hypnóza funguje?

Hypnóza pracuje s konceptem vědomí a nevědomí (či podvědomí). Hypnóza není spánek, ale změněný stav vědomí. Klient v průběhu terapie zaměřujeme vědomě pozornost dle svého uvážení na hlas terapeuta a nebo sleduje své pocity, jak se jeho tělo uvolňuje, je příjemně těžké nebo lehké, a nebo relaxuje, zatímco jeho nevědomí (podvědomí) pracuje v širších souvislostech ku jeho prospěchu.

Vstoupí do hypnózy opravdu každý?

Každý z nás je neopakovatelný originál, je jedinečný a stejně tak také vstup a prožitek hypnózy je pro každého jiný, originální a jedinečný. Svým vlastním způsobem vstoupí do hypnózy každý, kdo chce (nikdo nemůže být zhypnotizován proti své vůli) a naučí se to. Hypnabilita je schopnost člověka, jako každá jiná. Někdo je nadanější a jde mu to samo, někdo se to musí naučit. Někomu stačí zavřít oči, soustředí se na výdech a vstoupí do hypnózy, jiný k tomu potřebuje něco jiného. Proto také mimo klasické hypnózy ráda využívám nedirektivní a nenásilný způsob vedení hypnózy tzv. Ericksonovský přístup založený na přizpůsobení se potřebám klienta.

Jak hypnoterapie probíhá?

Po úvodním rozhovoru, kdy si nastavujeme cíl spolupráce a cesty k němu, klient postupně vstupuje do hypnózy. Pracujeme formou přímých a nepřímých sugescí, uvolnění či aktivace dle zakázky klienta. Sezení trvá 60 minut, kdy na konci je ten, který se potřeboval zklidnit znatelně uvolněnější, ruce má prohřáté, jak se mu rozproudila krev do všech částí těla. Ten, kdo potřeboval dodat energii je aktivován, cítí sílu a energii. V mezidobí klient pracuje na dohodnutých úkolech, které vedou k postupu v terapii. Již v průběhu prvního sezení naučím klienta autohypnózu, kterou v mezidobí dělá a tím podpoří léčebný efekt. 

Co mýty o hypnóze?

Zapomeňte na hypnózu z detektivek a jevištních představení (kdy jsou jako objekty hypnózy záměrně vybíráni lidé extrémně hypnabilní a těch je v populaci velmi málo – cca 2,2%). V rámci léčené hypnózy a hypnoterapie není možné přinutit klienta dělat něco, co sám nechce a co je v rozporu s jeho morálními zásadami.

Taktéž představa, že vás terapeut zhypnotizuje a vy se zázračně uzdravíte, je mylná. Jde o terapii, kdy je podstatná vaše spolupráce k nalezení řešení. Pasivní čekání na zázrak je předurčeno k neúspěchu celé terapie.

Dalším mýtem je, že si nic z hypnózy nepamatujete. Není to pravda.

Pro koho není hypnoterapie vhodná?

Hypnóza není vhodná pro klienty s psychiatrickou diagnózou schizofrenie a jejími formami.

Kolik hypnotických sezení je zapotřebí?

Vše v životě co má být trvalé a užitečné vyžaduje Váš čas, energii a úsilí. Stojíte-li o skutečné vyřešení Vašich problémů a potíží vězte, že sezení bude více. Počet sezení se odvíjí od závažnosti problémů a toho, jak dlouho Vás tyto potíže trápí. Obvyklé je 6 až deset schůzek. Jsou ale také problémy, s nimiž je možné se vypořádat za mnohem kratší dobu, např. 2-3 setkání, mezi ně patří úzkosti, tréma nebo posílení sebevědomí. Změna chce svůj čas, vaši energii a úsilí.

Můžete mi napsat konkrétní zkušenost klienta s hypnózu?

Požádala jsem klientku o sepsání své zkušenosti:

 

"Jak mi pomohla hypnóza

Většina lidí si hypnózu vybere jako poslední možnost vyléčení. Na jakoukoliv nemoc,  závislost, či jinou nepříjemnost.

Já to udělala stejně. Hypnózu jsem vyhledala, abych se zbavila strachu. A nakonec mi pomohla k odstranění více problémů. Musíte věřit, že vám pomůže. O to je to snazší, rychlejší a účinnější.

Po mých sezeních  jsem si zkoušela dělat autohypnózu doma, na radu mé terapeutky. A zkoušela to čím dál častěji, až se to stalo mou každodenní rutinou.

Musím říct, že mi to tak pomohlo, že jsem již další sezení nepotřebovala, ale bez prvních lekcí bych to sama nezvládla.

Dle rady mé terapeutky jsem si měla lehnout nebo sednout na mé oblíbené místo doma. V mém případě to byl gauč v mém obývacím pokoji. Úplně jsem se uvolnila tím, že jsem začala pravidelně dýchat , poté jsem si představila svůj problém a říkala si..můj strach je čím dál menší, až postupně zmizí úplně, nebojím se tmy a dokáži si to tak, že každým dnem ujdu ve tmě vždy o kousek dál. Nebo nemám strach ze smrti, protože tady nemůžeme být stále a musíme uvolnit místo dalším, kteří mají přijít na svět. A tak jsem si to postupně říkala na jakýkoliv problém a dosadila vždy to, co mě trápilo. Svůj problém jsem si představila v kouli a tu poslala co nejdál pryč.

Samozřejmě to nefungovalo hned . Mé podvědomí si muselo na tuto změnu zvyknout, vlastně jsem mu ji vnutila a čím dál to dělám, tím tomu sama začínám věřit.:o)

Vlastně to používám, i když jdu do práce nebo do obchodu a to zase tak, že si představuji, že jsem zdravá, veselá, nic mě netrápí. Prostě si představuji, jak chci, aby to vypadalo.

A musím říci, že je to tak uklidňující, že mi to někdy dá až „ránu“, když si potom uvědomím realitu, že jsem v obchodě a nabírám rohlíky.. :o)

Všichni to dokážete, protože tomu aspoň trochu věříte, jinak byste hypnózu nevyhledali, jako já.."